logo
TR       EN

Yazın Cildimizi Neden Güneşten Korumalıyız?

Nur Bilen Yavuzer Mayıs 28, 2018

Deri yaşlanmasının yüzde sekseni çevresel faktörlere bağlı yani kendimize nasıl bakarsak öyle yaşlanıyoruz. Güneşin zararlı ışınları hyaluronik asit ve kolajen üreten dna’larımızda hasar meydana getiriyor ve bu hasarın adı yaşlanmak. Bu yüzden sadece yazın değil her mevsim cildimizi güneşten korumalıyız. Ultraviyole A ve B, cildimizin renk değiştirmesine sebep olur, ve bu değişim lekelere, kılcal damarların ortaya çıkmasına, benlerin ve kötü huylu lezyonların oluşumuna zemin hazırlar.


Hangi cilt bakımlarını yaptırabiliriz?


Yaz sonunda en çok şikayet edilen cilt problemleri lekeler ve sivilcelerdir. Aslında ikisinin de sebebi aynı, güneş koruyucular. Kullansak bir türlü kullanmasak bir türlü. Düzenli kullanmak lekelenmemek için çok önemli ama bir yandan da eğer cilde uygun yapıda seçilmezlerse yağlandırdıkları bir gerçek. Sıcak ve nemli havanın etkisi ile cilt yazın yorulur, bu yüzden temiz tutmak, hatta ayda bir profesyonel yöntemler ile temizletmenin faydası var. Derin temizlik için en ideal olan SilkPeel yöntemi cildin üzerinde kontrollü bir soyma işlemi gerçekleştirir, böylece püskürtme ile cilde verilen solüsyonlar daha iyi emilir, hem temizlenir hem de varsa probleme yönelik iyileşme meydana gelir. Eğer lekeye yatkın hatta lekeli bir cildiniz varsa, Q switch lazer işlemi yaz boyunca lekeleri baskılar ve koyulaşmamasını sağlar. Bu farklı dalga boyundaki lazer, lekelerin yüzeye yaklaşmasını durdurur. En inatçı olan dudak üstü lekeleri için çok faydalıdır.


Agresif cilt bakımları yazın da uygulanabilir mi?


Deriye hasar verecek hiçbir işlem mayıs-ekim ayları arasında uygun değildir. Özellikle lekeye yönelik uygulamaları, kimyasal peelingleri, cilt yenilemek için kullandığımız lazerleri yaz aylarında yapılması uygun değil.


Güneşin olumsuz tahribatlarını önlemek için günlük nasıl bir rutin izlemeliyiz?


Güneş koruyucu yaz kış ama tabi ki özellikle yaz aylarında günlük cilt bakımımızda yer almalı. Tatilde değil, günlük şehir hayatımızda da güneş koruyucu sürmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Cildi kapatacak, yoğun ten makyajından uzak durmalıyız. Yazın ne kadar az makyaj, o kadar temiz bir cilt demek. Hiç makyaj yapmasak bile, sadece güneş koruyucu sürmüş olsak da, eve gelince mutlaka yüzümüzü, cilt tipimize uygun biri ürün ile temizlemeliyiz. Nemlendirici yazın çok önemli, özellikle karma ve yağlı ciltler yazın nemlendirici sürmeyi azaltırlar, yoğun geldiklerini düşündükleri için, bu çok yanlış, cildin her mevsim neme ihtiyacı vardır. Üste sürülen nemlendiriciler, yüzeyi nemlendirdikleri gibi aşağıdaki nemi de tutmaya yardım ederler. Bu yüzden daha hafif, su bazlı bir nemlendirici yaz boyunca gündüz ve gece kullanılmalıdır. Cildin yazın da en az kış kadar neme ihtiyacı vardır.


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram