logo
TR       EN

Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Kırdar Güney Mayıs 16, 2018

Sağlıklı olmanın bir parçası da aşırı kilolarımızdan kurtulmaktır. Bunun için sağlıklı ve kalıcı bir diyet en başta gelir. Aslında önemli olan gelip geçici, zorlayıcı diyetler yerine yaşam şeklimizi düzene sokmak ve hayatımızın geri kalanında bunu uygulayabilmektir. Yani yaşam şeklimizi değiştirmek gerekmektedir. Diyetin yanında düzenli sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Yoğun iş temponuz olsa bile spora zaman ayrılabilir. Hatta iş hayatınızda performansınızın artışına yardımcı olacaktır. Zaten düzenli sporu hayatınıza sokarsanız ve yeme alışkanlığınızı değiştirirseniz fazla kilolardan kurtulmamak mümkün değildir.


Kilo verme aşamasında mutlaka zorlandığınız dönemler ve kiloların vücuttan zor gittiği bölgeler olacaktır. Bu aşamada biz plastik cerrahlardan yardım alabilirsiniz. Yağ çekme (liposuction) ameliyatları, bölgesel olarak zor giden yağların azaltılmasında kullanılan bir ameliyat yöntemidir. Hiçbir zaman kilo verdirme ameliyatı değildir. Bölgesel uygulanan kontür düzeltme ameliyatlarıdır.


Vaser teknolojisi ise yüksek ses dalgaları ile yağların parçalanmasıdır. Özel bir başlığı ile yağ alınacak bölgelerde gezdirilir ve o bölgedeki yağların sıvılaşmasını sağlar. Damar ve sinir gibi diğer dokulara zarar vermez. Daha sonra diğer klasik yağ çekme yöntemleri ile eriyen yağlar vücuttan uzaklaştırılır. Uzun yıllardan beri güvenle kullanılan yardımcı bir yöntem olan bu teknoloji sayesinde daha az yüzey düzensizliği ve daha az morluk oluşur ve daha yüzeysel uygulama kolaylığı sağlar.


Vaser Hi-Def ise adından da anlaşılacağı gibi vücut hatlarının ortaya çıkarılmasıdır. Yani görsel olarak anatomik vücut yapılarının, üzerindeki yağ yapılarının azaltılarak görünür hale getirilmesidir. Yine vaser teknolojisi kullanılır. Yüksek frekanslı ses dalgaları ile yağlar parçalanır. Kas geçişleri ve oluklarından daha yüzeysel yağ tabakaları da eritilir ve daha sonra bu yağlar vücuttan uzaklaştırılır. Böylece altta görünürlüğü az olan kaslar görünür hale gelmiş olur. Sıklıkla karın, göğüs, sırt, bel, kol ve bacaklara uygulanabilir. Erkek ve kadınlarda anatomi ve kas yapıları farklı olduğu için ameliyat öncesi hazırlık ve çizimler çok önem taşır.


Uygun hasta seçimi de çok önem taşımaktadır. Uygun diyet ve düzenli spor yapan ama bazı bölgelerindeki yağlardan kurtulamayan ya da hafif yağlanmadan ötürü kas yapısı istenen derecede görünemeyen hasta gruplarına yapılabilir. Kısaca daha atletik gözükmeyen isteyen hastalar daha uygundur. Bu ameliyat, beden kitle indeksi 30’un altında olan, diyet ve spor yapan, deri kalitesi yüksek olan, genç ve orta yaş kadın ile erkekler içindir demek en doğrusudur.


Bu ameliyatı heykeltıraşlığa benzetmek de mümkündür. Aynen bir mermere şekil verir gibi yağ tabakasına kişinin kas anatomisine uygun şekli vererek, alttaki anatomik yapıların görünür hale getirilmesidir. Bu iş, sadece yağların çekilmesi olarak algılanmamalıdır. Çünkü vücudun bazı bölgelerinde yağlar azaltılarak kas yapısı görünür hale getirilebileceği gibi bazı bölgelerde de artırılarak anatomik yapılar belirginleştirilebilir. Buna yağ enjeksiyonu (lipofilling) denir. Yani yağları azaltmak istediğimiz bölgelerden alınacak olan yağların, vücutta artırmak istenen bölgelere enjekte edilmesidir. Yağ hücreleri aktarıldığı için bir kısmı erise de bir kısmı yaşamaya devam edecektir. Yani kalıcı bir hacim artışı sağlanmış olacaktır. Hacim artırma istenen bölge erkeklerde pektoral (göğüs kası), kasın üst bölgeleri, kadınlarda meme veya popo olabilir.


Bu vücut şekillendirme ameliyatı, uygun tam teşekküllü bir hastane ameliyathanesinde gerçekleştirilir. Genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saatlik bir operasyondur. İşlemin ardından kişi birkaç saat dinlendirildikten sonra evine yollanabilir veya hastanede bir gece yatırılabilir. Ameliyattan sonra özel bir korse kullanılır. Bunun 3-4 hafta kullanılması istenir. Ciddi ve ağır sporlara yaklaşık 3-4 hafta sonra izin verilir. Kesi olarak çubukların girmesine izin verecek küçük delikler olduğu için geniş izler olmaz. Bu kesiler çok küçük de olsa yaklaşık 1 ay güneş görmesi istenmez. Kişi ameliyattan 2-3 gün sonra duşunu ve banyosunu yapabilir. Nihaî sonuç, 6-12 ay içerisinde oturur. Aşırı kilo alımı olmadığı sürece sonuçlar kalıcıdır.


Doğru hasta seçimi ve bu konuda tecrübeli cerrahlarla gayet güzel sonuçlar almak mümkündür. Arzu edilen vücut yapısına ulaşmakta kullanılacak yeni ve etkili bir tedavi yöntemidir.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram