logo
TR       EN

Özel Günlerden Önce Hangi Estetiği Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Prof. Dr. Reha Yavuzer Ağustos 18, 2018

Tatil planları ve özel günler öncesi nasıl forma girip güzel görünebiliriz? Güzelleşip, forma girmenin etkili bir yolu da plastik cerrahinin nimetlerinden yararlanmak. Peki ama istenen sonucu almak için hangi işlemi ne zaman yaptırmalı, ne şekilde planlamalıyız?


MEME BÜYÜTME: 1 AY ÖNCE
Meme dokusunun yeteri kadar gelişmemesi, gelişmiş olan meme dokusunun kilo verimi veya emzirme sonrası küçülmesi sonucu meme dokusu küçük olabiliyor. Kişinin mevcut meme dokusu, şekli, ölçüleri göz önüne alınarak bilgisayar analizi ile bir planlama yapılıyor. Hastanın bireysel özelliklerine göre yapılan bu planlama ile hangi tip ve boyutta protezin daha uygun olduğuna ve yerleştirilme seviyesine karar veriliyor. Yaz tatilinden üç hafta önce yapılması yeterli. Meme büyütme işlemi çok küçük kesilerden yapıldığı için, daha hızlı bir iyileşme ve toparlanma süreci bekleniyor. İki hafta içerisinde güneşlenmemek şartıyla denize girmek olası. Güneşlenmek ve her türlü sporu yapabilmek için bir ayı tamamlamak gerekiyor.


MEME KÜÇÜLTME VEYA MEME DİKLEŞTİRME: 1 AY ÖNCE


Bu operasyonlar yaz tatilinden en az bir ay öncesinde yapılmalı. Aslında günlük yaşantıya ameliyattan 1-3 gün sonra dönmek mümkün. Ancak ameliyat izlerinin solmaya başlaması vememe şeklinin yerleşebilmesi için aylara ihtiyaç duyuluyor. Rahat mayo giymek ve güneşlenebilmek için ise en azından bir aya ihtiyaç bulunuyor.


ESTETİK BURUN AMELİYATI: 1 AY ÖNCE


Yaz tatilinden bir ay önce yapılması burun ameliyatları içinde yeterli oluyor. İyileşme aslında her ameliyatta 1,5- 2 yıla kadar uzayabiliyor ancak 2-3 aylık periyod tamamlandıktan sonra burun son şekline yakın bir hal alıyor. Operasyondan bir ay sonra güneş gözlüğü kullanılabiliyor. Dalış veya balıklama suya atlamak için ise iki ayı beklemek doğru oluyor.


ESTETİK GÖZ KAPAĞI AMELİYATI: 2 AY ÖNCE


Eğer hem alt göz kapağı (göz altı torbaları) hem de üst göz kapağı beraber yapılıyorsa bu takdirde 2 aylık zaman gerekiyor. Şayet sadece üst göz kapağı yapılacaksa bu takdirde yaz tatilinden sadece üç hafta önce yapılması yeterli.


LIPOSUCTION: 2 – 3 AY ÖNCE
Yağ alma işlemlerinde incelme aylar içinde gerçekleşiyor. Her ne kadar morluk ve şişlikler 2-3 hafta içerisinde yok olsa da incelmenin belli bir noktaya ulaşması için liposuction ameliyatının yaz tatilinden 2-3 ay önce yapılmasında fayda var. Aksi takdirde elde edeceğiniz sonucun tadını bu yaz çıkarmak mümkün olmayabiliyor.


YAĞ ENJEKSİYONU: 3 HAFTA ÖNCE


Yağ enjeksiyonu sonrası uzamış morluk ve şişlikler olabiliyor. Bu nedenle bu işlemin de en az üç hafta kadar önce yapılmasında fayda var.


KARIN GERME: 2 AY ÖNCE
Bu operasyon yaz ayından en az iki ay öncesinde yapılmalı. Hem ameliyat izlerinin solmaya başlaması hem de karın dokusunun yumuşaması ve şeklinin yerleşebilmesi için aylara ihtiyaç duyuluyor. Diğer estetik girişimlere göre daha uzun bir iyileşme süreci gerektiriyor.


CİLDİNİZLE İLGİLENMEYİ İHMAL ETMEYİN


Yaz öncesinde mutlaka derin bir cilt bakımı ile kışın biriktirdiğimiz deri üzerindeki ölü hücrelerden kurtulmak gerekiyor. Buhar ve sıkma ile cildi temizlemek doğru ve kalıcı bir yöntem değil. Bunun yerine vakumlayarak cildi mikro düzeyde soyan, siyah noktaları temizleyen ve cilde kaybettiği mineralleri kazandırarak yenileyen Hydrafacial’ı öneriyoruz. Haftada bir kez dört seans ile kalıcı bir sonuç almak olası. Kullanılan solüsyonların içerikleri ve dozları yapılan detaylı cilt analizi ile belirleniyor.


BOTULİNUM TOKSİN (BOTOKS, DYSPORT) UYGULAMALARI: : 10 GÜN ÖNCE
Yaz aylarında mimik kaslarımızı daha çok kullanıyoruz. Yaza girişte mutlaka botoks tercih edilmeli ve yazın istenmeyen hatıralara neden olması engellenmeli. Alın ve kaz ayağı kırışıklıklarının giderilmesi için yaz öncesinde en çok tavsiye edilen uygulama. Yaz öncesinde bir kez yapılması 4-6 aylık süre fayda sağlıyor. Yaz tatilinden 10 gün önce yapılması yeterli. Etkinin tam oturması için ortalama geçen süre 7-10 gün. Bu nedenle 10 gün öncesinde yapılan bir botulinum toksin uygulaması, yaz tatilinizde tam etkiye sahip olabiliyor. Yaz boyu güneş ışınlarının daha dik gelmesi, bizlerin sürekli açık havada olmamız mimik kaslarımızı daha fazla kullanmamıza yol açıyor. Bunun sonucunda yaz mevsimi alın ve göz çevresi kırışıklıklarımızın daha fazla arttığı mevsimi oluşturuyor. Bu nedenle tatil öncesi botoks oluşacak kırışıklıklarda azaltıcı bir etkiye sahip olabiliuor.


DOLGU UYGULAMALARI: 15 GÜN ÖNCE
Yaz tatilinden 15 gün önce yapılması yeterli oluyor. Bu süreç oluşabilecek şişlik ve morlukların geçmesi için de yeterli. Yaz öncesinde en çok tercih edilen dolgu bölgesini dudaklar ve elmacık kemikleri oluşturuyor. Böylelikle kişi adeta daha az makyaj kullanılan yaz dönemlerine hazırlık yapmış bulunuyor. Dudak dolguları ile dolgunlaşan dudakların ruj ihtiyacı ortadan kalkar, elmacık kemiklerinin belirginleşmesi ise, üst yanak bölgesinin hiçbir şey kullanmadan daha dikkat çekici ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.


Bu iki uygulama kişiyi daha sağlıklı gösteriyo. Buna ek olarak hyaluronik asit dolguların su tutucu etkisi ile derinin içeriden nemlenmesi gerçekleşiyor ve işlem yaz boyunca daha kuru kalan cildimizi yıpranmaya karşı koruyucu bir etkiye sahip oluyor.


NOKTA LİFTİNG: 15 GÜN ÖNCE
Yüze daha kalkık ve gergin bir ifade vermek için özellikli bir dizi anatomik bölgeye noktasal olarak yapılan teknik bir dolgu uygulaması. Yaz tatilinden 15 gün önce yapılması yeterli. Bu süreç oluşabilecek şişlik ve morluklar için de kafi. Nokta lifting yüze daha dinamik ve genç bir görüntü sağlıyor.


VİTAMİN ENJEKSİYONLARI (MEZOTERAPİ): İKİ HAFTA ÖNCE


Mezoterapi, vitamin enjeksiyonu gibi uygulamalar çok sık kullanılmasınarağmen halen faydaları bilimsel olarak tam gösterilememiş. Ancak tüm dünyada yaygın kullanılan bu yöntemler, derinin nemlenmesinde, içerdiği vitaminlerle metabolik olarak daha dengeli davranmasında rol oynuyor. Bu uygulamaların etki edebilmesi için yaz tatilinizden en azından iki hafta önce yaptırmak da fayda var. İçeriklerinin miktarına göre depo formda olanlarda tek seans, diğer tip ürünlerde ise 3-4 seans uygulama gerekebiliyor.


KARBON PEELİNG: İKİ HAFTA ÖNCE


Karbon moleküllerinin gözeneklerin içerisinde lazer yardımlı olarak patlatılması ile yağ dengesini ayarlar, gözenekleri daraltıyor ve daha pürüzsüz bir cilt elde ediliyor. Tatilden en azından iki hafta önce yaptırmak yeterli. Sıklıkla 4-6 seans öneriliyor.


 


 


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram