logo
TR       EN

Nokta Lifting

Nur Bilen Yavuzer Nisan 18, 2018

Yüz gençleştirme ve şekillendirme amacıyla dolgu malzemeleri uzun zamandan beri kullanılıyor. Gerçi ben gençleştirmeden çok iyileştirme demeyi tercih ediyorum. Bazı kalıpları yıkmak çok da kolay değil ama ihtiyacımız olan genç değil iyi görünmek aslında. Bir taraftan değişmek istemiyoruz, diğer taraftan da kendini aşağıya doğru bırakmış, kumaş gibi esnemiş cildimizden şikayetçiyiz. Etrafta kimi zaman abartılı yüzlerle karşılaşıyoruz, böyle olacağımıza, kırışır, sarkar ama normal kalırız diyoruz. Ben dahil çoğumuzun korktuğu bu abartılı doldurulmuş yüzlerden kaçarak, daha gergin bir görüntü elde etmenin artık bir yolu var. Bütün dünyada kısa bir zamanda çok popüler bir uygulama haline gelen “nokta lifting” çok teknik ve doğal sonuçlar alınan bir uygulama.


Aynen bir binanın taşıyıcı kolonlar üzerinde durduğu gibi, yüzümüz de taşıyıcı noktalar üzerinde duruyor. Nokta lifting işleminde jel kıvamındaki dolgular geniş alanlara değil sadece yüzün bu taşıyıcı noktalarına çok az miktarda ustaca yerleştiriliyor. Yani yanağın tamamına değil sadece yanağı taşıyan destek noktalarına yapılıyor. Böylece elmacık kemiği hafifçe yukarıya doğru kalkıyor ve üzerindeki deri toparlanıyor.


Bir çeşit germe etkisi yaratan bu yöntem, yüzün destek noktaları belirlenerek, kişinin sarkan yerleri, anatomik özellikleri ve yaşı ile ilişkisine göre 5 nokta, 8 nokta ve 10 noktaya yapılabiliyor. Kullanılan jelin özelliğine göre 6 ay ile bir buçuk yıl arasında etki azalarak devam ediyor ve işlem bir kaç seferde tamamlanıyor. Çok az miktarda malzeme kullanıldığı için yüzün yapaylaşıp aşırı dolma olasılığı yok ama yüzün açısını değiştirebilme yani çöken yerleri ayağa kaldırma gücü olduğu için ciddi bir tecrübe gerektiriyor.


Peki kime, neye göre yapılıyor?


Yüzümüzün 10 ana taşıyıcı noktası var, yaşa ve ihtiyaca göre kaç bölgeye yapılacağı da değişiyor.


5 Nokta Lifting:


5 Nokta lifting sıklıkla sadece orta yüz dediğimiz yanak bölgemiz veya alt yüz dediğimiz çene kenarı, ağız köşesi sarkıklıkları için uygulanıyor. 30’lu yaşlarla birlikte başlayan minimal doku gevşemeleri ve sarkıklıklarının önüne geçmek için çok başarılı bir yöntem.


8 Nokta Lifting:


Bu yöntem sıklıkla 40’lı yaşlardan sonra orta ve alt yüzün bir arada düzeltilmesi istenildiğinde kullanılıyor. Sadece sarkan alanları kaldırmakla kalmıyor aynı zamanda destek noktalarının direncini arttırarak yıllar içindeki gevşemeye de yavaşlatıcı etki gösteriyor.


10 Nokta Lifting:


Nokta lifting yönteminin en ileri ve en güçlü şekli. Yüz destek noktalarının tamamını destekliyor, böylelikle şakak bölgesi ve kaşlardan başlayarak çene dahil olmak üzere lifting etkisi yaratılıyor. 50 yaş ve üzerinde tüm yüzde düzelme hedeflendiğinde tercih ediliyor.


Yaş almaktan kaçışımız yok, bunda kötü bir şey de yok. Nasıl hissettiğimiz önemli olan, ve eğer değişmeden daha iyi görünmek istiyorsak, olabildiğince doğal sonuçlar veren uygulamaları tercih etmeliyiz. Böylece kendimizin en güzel ve en iyi halinde oluruz, ve mutlu oluruz.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram