logo
TR       EN

Makyajda İhtiyacımız Olan Malzemeler Neler?

Nur Bilen Yavuzer Nisan 18, 2018

Bu yazımda size en son makyaj trendlerini anlatmak isterdim ama maalesef konu makyaja gelince trendlere ayak uydurmak herkes için doğru adım olmayabilir diye düşünüyorum. Büyük kozmetik markalarının belirlediği bu yeni ürün çeşitleri hepimizi kalbimizden vuruyor biliyorum ama her yüz farklı ve kendimizi tanıyarak buna göre makyaj yapmalıyız.


5 sene önce Londra’da ilk profesyonel makyaj eğitimimi alırken ilk dersin konusu, ne kadar az ürün kullanılırsa o kadar iyi bir sonuç elde edileceği idi. Zamanla her konuda sadeleştiğimiz gibi, makyaj konusunda da kendimizi tanıyor ve bize yakışanı ayırt edebiliyoruz. Çantamızdaki makyaj malzemeleri hayatımızdaki insanlar gibi azalıyor. Savaş boyalarından, barış boyalarına geçiş yapıyoruz, en çok da kendimizle barışıyoruz, makyaj yapmanın kusurları gizlemek olmadığını öğreniyoruz.


Her yerde önümüze çıkan onlarca yeni ürün ve tavsiye arasından kendimize uygun olanı, yakışanı nasıl seçeceğiz?


Gerçekten ihtiyacımız olan makyaj malzemeler neler?


Cildinize uygun bir nemlendirici iyi makyajın anahtarıdır, kapıyı açar.


Ten makyajı yapacaksanız, baz kullanmanız, fondötenin çok daha doğal ve kalıcı olmasını sağlar.


Doğru fondöteni bulmak doğru erkeği bulmak gibidir. Cildi maske gibi kaplayan değil, yüzünüzün rengini dengeleyen, yokmuş gibi duran bir ürün seçmek önemli. Bazı fondötenler fırça, bazıları el ile sürülür, bu ayırımı yapabilmek makyaj hayatınızı kurtarır.


Kapanmasını istediğiniz sivilceniz, kızarıklık ya da lekeniz var ise, fondöten sürmeden önce daha kalın yapıda bir kapatıcı ile bölgesel olarak kapatın, böylece kalın bir ürün ile cildinizin tamamını kapatmak zorunda kalmazsınız.


Ten makyajını ince bir pudra ile tamamlamak, sadece sabitlemek değil aynı zamanda dengelemektir. Büyük bir fırça ile uygulayacağınız toz transparan pudra, sünger ile sürülenlere göre daha hafif ve homojen bir görüntü yaratır.
Aydınlatıcı ürünler benim her zaman favorimdir, özellikle elmacık kemikleri, burun çizgisi, çene gibi yüzün yüksek yerlerini belirginleştirmek, cildi daha sağlıklı gösterir. Burada çok parlak ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.


Aydınlatıcıyı tamamlayan şüphesiz gölgelendirmedir. Cilt tipinize göre pudra ya da fondöten formunda kendi tonunuzdan iki ya da üç renk koyu bir ürün tercih etmelisiniz. Elmacık kemiğinin hemen altına dışdan içe doğru, burun kemiğinin iki tarafına, alnın üst dış yanlarına ve çene kemiği hattınıza uygulayacağınız gölge, eğer ihtiyacınız ve istediğiniz var ise yüzünüzü daha kemikli ve uzun gösterecektir. Zaten kemikli ve üçgen yüz tipine sahipseniz bu uygulamaya ihtiyacınız yoktur.


Kahvenin renklerinden oluşan göz farlarını hem gündüz hem de gece kolaylıkla kullanabilirsiniz. Özellikle göz çukurunu belirginleştirecek göze derinlik vermek, alt kirpik dibine dışardan sürerek gözü büyütmek ve göz kapağının dışındaki hafif yukarı doğru uygulayacak göz şeklinizi daha çekik ve dinç göstermek mümkün.


Kaş yüzümüzde ifademizin en belirgin yeri. Doğru şekli bulduktan sonra küçük de olsa bir dokunuşla, göz makyajından çok daha büyük etki verir.
Her gün rimel kullanmaya gerek yok, kirpiklerinde dinlenmeye ihtiyacı olamaz mı?


Renkli ya da renksiz, dudakları nemlendirmek daha bakımlı ve iyi görünmenizi sağlar. Yaşı ele veren en belirgin yerimiz gözlerden sonra dudak şeklimizdir.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram