logo
TR       EN

Kulak Estetiği Denilince

Prof. Dr. Reha Yavuzer Şubat 20, 2018

Kulaklar çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen, özellikle kadınların saçları ile kapattıkları, yüzümüzde bir çift olarak yer alan, işitme fonksiyonu nedeniyle akla gelen ama estetik denilince çok sık düşünmediğimiz bir organımız. Kulak estetiği nedir? Kime, ne amaçla ve ne zaman yapılır?


Anne karnında başlayan kulak gelişimi çeşitli aşamalarda aksaklığa uğrayabiliyor. Bu gelişimsel bozukluklarda kendisini kimi estetik bozukluklarla gösteriyor. Doğum esnasında bu bozukluklar belli oranda belli olur ancak bebeğin büyümesi ile daha da belirgin hale gelir. Kulak gelişiminin %90 lık kısmını 6 yaşa kadar tamamlar. Bu nedenle herhangi bir kulak estetik ameliyatı için altı yaşa kadar beklemek uygundur. Çocukluk çağında yapılabilen bir ameliyat olmasına rağmen bu ameliyatların çoğu erişkin yaşta yapılmaktadır.


Kepçe Kulak


Kadın ve erkeklerde en sık görülen kulak bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Kulakların başımızdan daha ayrık durduğu bu durum okul çağındaki çocukların arkadaşları tarafından alay konusu yapılmasına neden olur. Erkeklerde saçların kısa olması nedeniyle veya yaşla saçların dökülmesi ile çok daha belirgin olan kepçe kulak kadınlarda ise kısa saç kullanımında veya saçları toplayarak kullanmada çekincelere neden olur.


Çocukluk çağında uyutularak yapılan estetik kulak ameliyatları yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Bir saatlik bir operasyon ile kulak şeklinin özelliklerine göre seçilen cerrahi teknikle kolayca düzeltilebilen kepçe kulak ameliyatları tamamen kulak arkasından yapıldığı için görünür bir iz bırakmaz. Kısa bir iyileşme ile 3-4 gün içerisinde okula veya normal hayata dönüş mümkündür.


Kepçe kulak dışında da bir takım kulak şekil bozuklukları görülebilir. Bunlar arasında kulağın yuvarlaklığını kaybederek sivrileştiği durumlar en sık görülendir. Doğumsal ortaya çıkan bu durumlarda da 6 yaştan itibaren kulak kıkırdağını şekillendirici ameliyatlar yapılarak en doğal görüntü elde edilir.


Ağır küpeleriniz küpe deliğinin genişlemesine, hatta kulak memesinde yırtılmalara neden olabilir.


Kulak bozuklukları sadece kendisini doğumsal durumlarda ortaya koymaz. Kimi zamanda  yaşlanma veya yanlış aksesuar kullanımı ile de kulaklarda şekil bozukluğu meydana gelir. Ağır küpe kullanımı hem kulak memesinde sarkma ve uzamaya hem de kulak deliğinin genişleyerek kimi zaman yırtıklara neden olur. Lokal anestezi ile bu yırtıklara müdahale edilerek küpe deliği kapatılır ardından iyileşme tamamlandıktan sonra, bir iki aylık süre sonrasında tekrar küpe deliği oluşturulur.


Kulaklarımız yaşla büyüyor mu?


Yaşlandıkça yerçekimin etkisi, elastikiyet kaybı ve kadınlarda ağır küpelerin de esnetme özellikleri ile kulaklarımızda büyüme ve sarkma ortaya çıkar. Yüzümüzün estetik oranları açısından ne zaman bu büyüme dikkati çeker hale gelirse, kulak küçültücü ameliyatlar planlanır. Bu ameliyatlarda bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Özellikle kulak memesinden hilal şeklinde deri ve yumuşak doku alınarak yapılan bu girişimlerde hem kulak memesi küçültülmüş olur hem de kulak boyu kısaltılmış olur. Tek başına yapıldığı gibi yüz germe ameliyatları sırasında da çok sık başvurulan bu girişimler hızlı iyileşme süreçleri ile özellikle kadınların tercih ettiği bir uygulamadır.


 


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram