logo
TR       EN

Hamilelik Sonrası Estetik

Prof. Dr. Reha Yavuzer Şubat 20, 2018

Bir aileye yeni bir bireyin katılacak olması mutluluk verici bir süreç. Bu süreçte biz erkeklerin ana kaygısı doğum ve sonrasının organizasyonu, ortaya çıkacak kısa ve uzun vadeli ekonomik yükün sırtlanması. Peki ama anne adayları ne hissediyor? Pek çok kadının annelik heyecanını yaşadığı günlerde aslında bir takım endişeleri de taşıdığı bir gerçek. Hamilelik bir kadının yaşadığı ve hayatını değiştiren en önemli olaylardan biri. Kadının hayatındaki bu değişiklik beraberinde bedende de bazı deformasyon ve bozuklukları beraberinde getiriyor.


Hamilelik ve Sonrasında Bedenimde Neler Oluyor?


Hamilelik, doğum ve süt verme süreci, kilo alımının ötesinde hormonal etkiler nedeniyle bedende farklı değişikliklerin oluşmasına neden olur. Kalça kemiklerimizde genişleme, deri elastikiyetinde bozulma, deri altında çatlakların meydana gelmesi, yağ tabakasında artış, göğüslerde önce büyüme sonra küçülme buna bağlı sarkma, meme başı çevresindeki koyu renkli alanın genişlemesi, göğüsün istenilenden daha büyük kalması veya çok küçülmesi, karın kaslarında yırtılma, ayrılma, fıtıklar, karında çatlaklar, sezeryan olanlarda hemen sezeryan kesisi üzerinde sarkıklıklar, bel bölgesinde artan yağ tabakası. Bu uzun listeyi okuyunca insanın morali bozuluyor ama korkmayın bu değişikliklerin bir kısmı doğum ve emzirme süreci sonrasındaki altı ay boyunca yavaş yavaş düzeliyor; geriye kalanlar içinde plastik cerrahi yanınızda.


Mommy Makeover Neleri İçeriyor?


Hamilelik sonrasında en fazla deforme olan iki bölge göğüs ve karın dokusu. Bu nedenle annelerin hamilelik öncesi formlarına kavuşturulması için en sık yapılan yaklaşım karın ve göğüs girişimlerinin eş zamanlı yapılması. Göğüs dikleştirme, küçültme veya büyütme veya dikleştirirken büyütme/küçültme ihtiyaca göre planlanır. Karında ise mini veya tam karın germe, beraberinde karın kaslarında onarım, bel bölgesinde liposuction bu bölgenin güzelleştirilmesi için gerçekleştirilir. Kadın bedeninin detaylı analizi ile hangi kombinasyonun en doğru tercih olduğuna karar verilir.


Hazır mıyım, Ne Zaman Yaptırmalıyım?


Annesiniz artık, sadece kadınlara ait bu güzel duygu ve durumun tadını çıkartıp aceleci olmamak lazım. Bu keyifle aldığınız kiloları sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz ile vermek için plan yapmakta fayda var. Doğum sonrasındaki ilk altı ay içerisinde bedeniniz ve hormonal düzeniniz hamilelik öncesi durumunuza dönmeye gayret ediyor. İşte bu dönemde beslenme ve egzersiz ile bedeninize yardımcı olduğunuzda plastik cerrahi ihtiyacınız azalacaktır. Eski kilonuza döndüğünüz veya yaklaştığınız doğum sonrası 6 ayı veya emzirme sonrası 3 ayı tamamladıktan sonra plastik cerrahınızın kapısını çalma zamanı geliyor demektir.


İyileşme ve Normal Yaşantıya Dönme?


Değişen ev yaşantısı, ailenize yeni katılan bebeğinizin sorumluluğu, varsa eğer iş hayatınıza geri dönme süreci yaşadığınız bir dönemdesiniz. Bir yandan da en kısa zamanda bedeninizde düzelmenin olmasını ve eski güzelliğinize ve öz güveninize ulaşmak istiyorsunuz. Hamilelik sonrası plastik cerrahi işlemleri tıpkı diğer zamanlarda yaptırılan ameliyatlar gibi bir iyileşme periyoduna ihtiyaç duyar. Mommy makeover da göğüs ve karın estetiği yapıldığında normal rutininize dönebilmeniz için en azından 10-15 güne ihtiyacınız olduğunu unutmamak gerek. Aslında bir veya iki gün gibi kısa bir hastanede kalış yeterli olsa da, hareketleriniz rahatlaması, bebeğinizi kaldırabilmeniz ve işe dönebilmeniz için kendinize yeterli zamanı ayırmakta fayda var. Bu dönem de bebeğinizin bakımı için mutlaka yardıma ihtiyacınız olacak. İyileşme sonrası hem bebeğinizin hem de yenilenen ve tekrar eski güzelliğine kavuşan bedeninizin tadını çıkartacağınız günler yakın.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram