logo
TR       EN

Estetik Ameliyatlarda Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Prof. Dr. Reha Yavuzer Şubat 20, 2018

Estetik ameliyatlar giderek yaygınlaşıyor. Bir yakınımızın veya iş arkadaşımızın herhangi bir estetik ameliyat olması artık şaşırtıcı bir haber olmaktan çıktı. Genç yaş grupta burun ve meme büyütme ameliyatlarına çok daha sık başvurulurken ilerleyen yaşlarla birlikte yaşlanma ve özellikle kadınlarda hamilelik ve doğuma bağlı yıpranmalara bağlı ihtiyaçlar estetik ameliyat arayışının başlıca nedenleri. Bu nedenle meme dikleştirme, karın germe , liposuction ve estetik göz kapağı, boyun germe, yağ enjeksiyonu gibi yüz gençleştirici ameliyatlar daha çok yapılan işlemlerden. Estetik ameliyatınızın başarılı geçmesi ve doğru kararı vermeniz için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Basit ama önemli adımlar sizi başarılı ve mutlu bir sonuca götürecektir.


Ameliyat Kararı Öncesinde:


1.     Estetik ameliyat sizde kalıcı bir değişikliğe neden olacaktır. Buna gerçekten hazırmısnız? Ani bir kararla asla ameliyat olmayın. Siz estetik ameliyat olmaya karar verdikten sonar en az ir iki hafta sonar Plastik Cerraha başvurun. Bu soğuma periyodu değişimi gerçekten isteyip istemediğinizi düşünmeniz için size fırsat verecektir. Ameliya ile ilgili gerçekci beklentilere sahip olun, mucize beklemeyin


2.     Doktor ve hastane seçiminde asla sadece reklam ve tanıtımlarla karar vermeyin. Yakın arkadaş ve akrabalarınızın tavsiyesinin hala en güvenilir bilgi kaynağı olduğunu unutmayın


3.     Seçeceğiniz doktor ile yakın ve sağlıklı bir hasta-hekim ilişkisi kurabilmeniz için karşılıklı güven, iletişim açıklığı ve enerjinin önemli olduğunu unutmayın. İçinize tam sinmeyen bir durumda ameliyat kararınızı tekrar gözden geçirin ve düşünmek için bir süre erteleyin


4.     Doktor, hastane ve yöntem seçiminde kararınızı sadece finansal nedenlere bağlamayın. Unutmayın ki bedeninizde kalıcı bir değişiklik yaptıracaksınız ve sizin için en iyisini elde etmek ana hedef olmalıdır. Şayet bütçenizi zorluyorsanız ameliyat kararınızı bir süre erteleyip ekonomik olarak daha rahat olduğunuz bir dönemde işlem yaptırmanız daha doğru olacaktır


5.     İnternet önemli bir bilgi kaynağı. Ancak sadece doğru bilgiler olmadığını hatırlayın. Her okuduğunuza inanmayın ve seçtiğiniz doktordan en doğru bilgilere ulaşacağınzı unutmayın. İstediğiniz ameliyat için teknik seçmeyin, siz istediklerinizi belirtin bırakın doktorunuz bu istekler için en uygun tekniği size önersin.


Ameliyat Öncesinde:


Ameliyat kararınız kesinleşti ve doktor seçiminizi de yaptınız. Artın o önemli gün yaklaşıyor, hala yapmanız gereken önemli şeyler var.


6.     En azından ameliyatınızdan iki hafta önce sigara içiyorsanzı sigara kullanmayı bırakın. Sigara yara iyileşmesi üzerine belirgin olumsuz etkiye sahip. Gerek daha hızlı iyileşmek gerekse daha güzel ameliyat izelrine sahip olmak için sigaradan uzak durmanız şart.


7.     Sağlığınıza dikkat edin. Ameliyat sırasında bağışılığınızın iyi olması ameliyat sonrasını daha rahat geçirmeniz için önemli. Yedikleriniz, uyku düzeniniz ve yaşam şeklinize dikkat edin. Adeta ameliyat öncesi kendinizi kampa alın ve bedeninizi bu yolculuğa fiziksel olarak hazırlayın.


8.     Doktorunuzun size özel önerilerine dikkat edin ve uyun. Ameliyat öncesinde e vitamin, yeşil çay ve aspirin kullanımı kanama ihtimalini arttıracaktır. Doktorunuz aksini belirtmediği takdirde bunlardan kaçının.


Ameliyat Sonrasında:


Beklediğiniz o an geldi. Estetik ameliyatınızı oldunuz. İyileşme döneminde de üzerinize düşenler var.


9.     Ameliyat sonrası iyileşme dönemi en az ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Bu dönemde ameliyat öncesinde olduğu gibi kendinizi koryun, beslenmenize dikkat edin ve yine sigara kullanmayın.


10.  Herhangi bir ameliyat sonrasında iyileşmenin tamamlanması en az bir – bir buçuk yılı aldığını unutmayın. Sonuçların tam olarak ortaya çıkmasını sabırla bekleyin. Erken dönemde ödemli ve şiş olacağınızı unutmayın. Bu dönemde çevrenizdekilerden ziyade doktorunuzun yorumunun daha doğru ve yol gösterici olduğunu unutmayın.


 


Estetik ameliyatlar tüm dünyada yaygınlaşırken bu işlemlerin tıbbi bir işlem olduğu gerçeği zaman zaman aklımızdan çıkıyor. Başarı ve yolun sonunda mutluluk için gerçekçi beklentiler ile teknik başarının sizin doğru katkılarınızla bir araya gelmesi gerekir.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram