logo
TR       EN

Eski Lekeler Baskılanabilir mi?

Nur Bilen Yavuzer Nisan 12, 2018

Bir çoğumuzun ortak derdi olan lekeler kışın açılıyor ama yaz güneşinin etkisiyle belirginleşmeye başlıyor. Aslında bu leke konusu bir yazıda özetlenecek ve tek bir işlemle ortadan bir daha hiç gelmemek üzere ortadan kalkacak bir şey değil maalesef. Birden fazla sebebi olduğu gibi, çoğu zaman birden fazla işlemin içinde olduğu kombine tedaviler uygulamak gerekiyor. Tedavi edebilmek ve yapılacakları belirlemek için de detaylı bir deri analizi de şart.


Lekeleri ile mücadele edenler bilirler ki eskiden var olan lekelerin koyulaşmasını önlemek de yeni leke oluşumuyla savaşmak kadar önemli ve aslında yapılan agresif leke tedavilerinin kalıcılığını sağlamak da büyük ölçüde korumaya bağlı. Peki eski lekeleri koyulaşmadan baskılamak mümkün mü? Evet. Eğer zaten lekelenmeye yatkın bir cildiniz varsa, hatta kışın leke uygulamaları yapıldı ise bahar ile beraber önlem almakta fayda var.


Nasıl?


Q-Switched Nd lazer, 4 adet farklı dalga boyu üretme kapasitesine sahip bir lazer türü. Bu lazeri dövme silmek için de kullanıyoruz ve çok iyi sonuçlar alıyoruz. Yapılan lazer atışı ile beraber dövmeli ve lekeli hücre atığı, çok küçük parçalara ayrılarak vücudun savunma hücreleri tarafından yok ediliyor.


Özellikle koyu ve derin lekelere sebep olan pigmentin aşırı üretiminin baskılanmasını sağlıyor. Saniyenin milyonda biri hızında atış ile yüksek enerjiyi lekeye iletirken diğer lazer türleri saniyenin sadece yarısı ya da onda biri hızında atış yapıyor. Burada önemli olan, yüksek miktarda enerjiyi cilde zarar vermeden direkt leke üzerinde odaklanabilmesi ve bu esnada çevresindeki dokuya ısıyı yayabiliyor olması.


Yapılan atışla oluşan patlamanın etkisiyle, birbirine tutunmuş büyük leke pigmentleri binlerce küçük parçalara ayrılıyor. Bu şekilde küçük parçalara ayrılan melanin pigmentleri artık vücut tarafından atılabilir hale geliyor. Hücreler tarafından eritilerek bölgeden uzaklaştırılıyor, işte daha aydınlık ve berrak bir cilt bu şekilde oluşuyor. Bu dalga boyunda yapılan atışlar cilt altında melanin pigmentlerinin oluşmasını da baskılıyor. Bu uygulamanın düzenli tekrarlanması gerekiyor. İşlem özellikle yaz süresince yapıldığında ise lekenin koyuluğunda ciddi bir gerileme ve aynı zamanda yeni leke oluşumunda gözle görülür bir avantaj sağlıyor.


Uygulama alanları:


• Her renk ve büyüklükteki dövmelerin tedavisi


• Yaşlılık ve güneş lekeleri, hamilelik lekeleri


• Melazma tedavisi


• Çil tedavisi


• Gözenek ve porların karbon peeling ile küçültülmesi


• PTP ile kılların sarartılması ve yüzün aydınlanması


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram