logo
TR       EN

Cilt Tipinizi Nasıl Anlarsınız?

Nur Bilen Yavuzer Nisan 21, 2018

Bu öyle zor ki, bazılarınız içinizden “asla anlayamıyorum” diyor biliyorum. Bu yüzden de bir çok cilt bakımı ve kozmetik ürün sizi mutlu etmiyor. Ya az kalıyor ya fazla. Aslında cilt göründüğü kadar karmaşık ve zor değil, hatta eğer biraz kulak verirseniz, bir çok şeye cevap bile veriyor. Kızarıyor, kuruyor, yağlanıyor yani tepki veriyor ve bu verdiği tepkilerin hiç biri de öylesine değil, mutlaka bir sebebi var.


Cilt tipimizi etkileyen bazı faktörler de var;


Genetik altyapı çok büyük bir rol oynuyor.


Çevresel etkilerin ve beslenmenin cildimiz üzerinde etkisi de az değil. Güneş, klima, hava kirliliği gibi bir çok dış faktör cildimizin özelliklerini etkiler.


Hormonlar ciltteki yağ salgısını etkilediği için, cilt üzerindeki önemi büyüktür.


Ürünler ve ilaçlar da yine cildimizi düşündüğümüzden çok daha fazla etkiler. Yanlış ürünler cildimizde kalıcı hasarlar bırakabilir. Dönemsel kullandığımız bazı ilaçlar ise sivilce, yağlanma, hassasiyet gibi problemlere yok açabilir.


En önemlisi de cildimizi tanımak, çünkü ancak o zaman ona doğru bakabiliriz. Cilt; yağlı, karma, normal, kuru ve hassas olarak farklı özellikleri ile birbirinden ayrılır.


Peki cilt tipimizi nasıl anlayacağız ve nasıl bakacağız?


Yağlı Cilt


Parmaklarınız ile yüzünüze dokunduğunuz zaman cildinizin yağlı olduğunu hissedebilirsiniz. Deriniz görünüş olarak kalındır ve büyük gözeneklidir. Bu gözeneklerdeki yağ bakterileri besler ve böylece sivilceye yatkınlık oluşur. Normalden fazla yağ üretimi olduğundan, burun, çene ve alın çoğunlukla parlaktır. Cildin böyle yağlı oluşu çoğunlukla hormonel aktivitelere bağlı fazla sebum üretiminden kaynaklanır. Eğer siyah noktalardan, geniş gözeneklerden ve yağlanmaya bağlı sivilcelerden şikayetçiyseniz sizin cildiniz yağlı. Yağlı cildin iyi tarafı diğer cilt tiplerine göre daha geç kırışır, kötü tarafı ise sert ve kalın olduğundan çabuk sarkar.


Olabildiğince az ve amacına yönelik ürünler kullanılmadır. Jel formunda bir temizleme ürünü ve su bazlı yağsız bir nemlendirici olmazsa olmaz. Tonik tercihen kullanılabilir ama sıkılaşmada çok büyük bir etkisi olmayacaktır. Haftada birkaç gün, ince yapılı bir peeling kullanılabilir.


Eğer tekrar eden akne probleminiz varsa mutlaka bir dermatoloğa gitmelisiniz. Ürünler ile kalıcı bir sonuç almak mümkün değil.


Karma Cilt


En sık karşılaştığımız, yüzün bazı yerlerinin kuru, bazı yerlerinin ise yağlıya dönük olduğu cilt tipidir. Özellikle yanak bölgesi yüzün kalanına göre daha kurudur. Burun, alın ve çene hafif yağlıdır, özellikle yaz aylarında gün içinde bu bölgelerin parlamasından şikayet ederiz. Kolay gibi görünse de bakımı ve anlaşılması zor bir cilt tipidir çünkü ne kurudur ne de yağlı. Bu yüzden de çoğu zaman yanlış ürün kullanımı ile daha yağlı ya da daha kuru bir hal alır. Özellikle 50’li yaşlardan itibaren karma ciltler kuruya dönebilir.


Mevsimlerden çok etkilendiği için yaz ve kış farklı ürünler tercih edebilirsiniz. Yazın temizleme jeli kışın temizleme sütü, yine yazın daha hafif su bazlı nemlendiriciler, kışın ise biraz daha yoğun kremler kullanmalısınız. Alkol oranı yüksek toniklerden uzak durun. Cildinizi kurutmaya ya da aşırı nemlendirmeye çalışmayın.


Normal Cilt


En pürüzsüz cilt tipidir. Nem ve yağ oranı dengeli, gözenekleri kapalıdır. Adından da anlaşıldığı gibi, en sorunsuz ve şikayet edilmeyen cilt tipidir. Sağlıklı ve gergindir. Eğer cildiniz ile ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, çok şanslısınız, cildiniz normal.


Sabunsuz köpüren jel temizleyiciler ve normal ciltler için her markada bulabileceğiniz nemlendirici kremler bakımınız için yeterlidir. Gereğinden fazla ürün kullanıp cildinizi yormayın, bırakın normal kalsın.


Kuru Cilt


Cildin nem oranı %10’un üzerinde olmalıdır ve bu oran düştüğü zaman kuru cilt ortaya çıkar. En belirgin özelliği cansız ve mat görünmesidir. Gün içinde, özellikle de yıkadıktan sonra gerilir. Çizgiler daha belirgindir, aşırı kuru olduğunda ise kızarıklıklar hatta bazı enfeksiyonlar oluşur. Cildi dış etkenlerden koruyan bariyer görevi yerine getirilmediğinden, sıcaktan, soğuktan, rüzgardan kısaca tüm çevresel faktörlerden fazlasıyla etkilenir çünkü savunmasızdır. Kış ayları kuru ciltler için diğer zamanlara göre daha acımasızdır, nemlendiricinin etkisi soğuk havalarda iyice ortaya çıkar. Eğer sert, gerilen hatta pul pul dökülen bir cildiniz var ise sizin cildiniz kuru.


Kuru cildin iyi tarafı kolay kolay sarkmaz, kötü tarafı ise çabuk kırışır ve dış etkenlere açıktır.


Kuru ciltler için ph’ı yüksek temizleme ürünlerinden uzak durmalılar. Nemlendirici ise ciltte suyu tutan yapıda olmalı. Hyaluronik asit içerikli ürünler gliserinli olanlardan çok daha fazla su tuttuğu için tercih edilmelidir.


Eğer kuruluğa bağlı pul pul dökülen, sürekli gerilen, kızaran hatta yara olan bir cilde sahipseniz mutlaka bir dermatoloğa gitmelisiniz.


Hassas Cilt


Hassas ciltler kendini kolay kızararak gösterir. Çok çabuk tahriş olur ve dış etkenlerden çok fazla etkilenir. İnce olduğu için damarlar yüzeye daha yakındır ve özellikle burun kenarlarında belirgindir. Sıcak ve soğuğu sevmez. Eğer çabuk tepki veren, özellikle farklı ürünler kullandığınızda kızarıp kaşınan bir cildiniz varsa, yorgunluk ve stres bile cildinizi etkiliyorsa milyonlarca hassas ciltli kadından birisiniz.


Hassas cildin bakımı, yumuşak dokulu ve hassas ciltler için üretilmiş ürünler ile yapılmalıdır. Diğer cilt tiplerinde göre zor gibi düşünülse de, bazı kimyasallardan ve işlemlerden uzak durulduğunda daha sakin ve kontrol edilebilir bir hal alır. Parfüm ve renklendirici içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Kese, fırça, peeling gibi cildinizi tahriş edebilecek uygulamaları yapmamalısınız. Herhangi bir ürün almadan önce mutlaka denemelisiniz. Hassas cilt aynı zamanda yağlı ya da kuru olabilir. Eğer yağlı ve hassas bir cildiniz varsa sabun içermeyen yıkama jellerini, eğer kuru ve hassas bir cildiniz varsa temizleme sütlerini tercih etmelisiniz. Tonik kullanmamalısınız. Olabildiğince az ürün ve az makyaj cildinizi çok daha sakin tutacaktır.


Cildinizin bariyerini arttıracak silikon içerikli nemlendiriciler, cildinize yapay bir koruma oluşturur.


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram