logo
TR       EN

Çatlaklar

Prof. Dr. Reha Yavuzer Ekim 31, 2018

Vücudumuzda çeşitli nedenlere bağlı çatlaklar meydana geliyor. Tıbbi adıyla striae veya bizim daha rahat anlayabileceğimiz adıyla çatlak acaba nedir? Nasıl olur ve tedavi edebilir miyiz?


Çatlak Nedir?


Derinin hızlı gerilmesiyle altından beliren ve yırtılma süreci sonrası gibi görünen çizgi veya bant şeklindeki deri hasarına çatlak diyoruz. Çatlaklarda deri incelir, renk önceleri kırmızı ardından ise sedefi bir hal alır. Adeta yara izi gibi gözüken bu çatlaklar normal deriden farklı bir yapıda düzensiz ve hafif daha çukurdadır. Zaman içerisinde daha solgun bir renk alarak daha az belirgin hale gelseler de hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar.


Hamilelik ve Çatlaklar


Derinin hızla gerilmesi sıklıkla hamilelikte karşımıza çıkıyor. Anne karnında bebeğin büyümesi ile özellikle hamileliğin son üç ayında genişleyen ve büyüyen karın dokusu çatlakların başlıca görüldüğü yer. Her ne kadar çatlak gelişimi dediğimiz zaman hemen akla hamilelik gelse de her hamilelikte görmüyoruz. İlk hamileliğinizde görmeseniz de ikinci kez hamile kalındığında çatlakların görülme oranı belirgin olarak artıyor. Hamilelik ve çatlaklar ile ilgili doğrulara bir bakalım:


-       Hamilelikte çatlak gelişim oranı %70 tir. Yani yalnız değilsiniz, her 100 hamileden 70’inde çatlak oluşur.


-       Birinci hamileliğiniz de çatlak gelişmediyse bu ikincide de gelişmeyecek anlamına gelmiyor maalesef. İkinci hamileliklerde çatlak görülme oranı %90’a çıkar.


-       Hamilelik çatlakları sıklıkla 25. Haftadan sonra ortaya çıkar.


-       Genç anne adaylarında çatlak gelişimi ileri yaş hamilelere göre daha fazladır.


-       Çatlak gelişimini engelleyen herhangi bir krem veya losyon bulunmamaktadır. Bu amaçla tüm dünyada en çok kakao ve badem yağları tercih edilmekte ancak hiçbir bilimsel veri faydasını gösterememiştir. Yine de karnın hızlı büyüme gösterdiği dönemde derinin nemli tutulması, kuruluk ve kaşıntı açısından faydalıdır ve önerilir.


-       Doğumu takiben 6-9 ay içerisinde çatlakların rengi solar ve daha az dikkati çeker hale gelir.


Peki başka nedenleri nedir?


Çatlaklar, hamilelik dışında en sık ergenlik döneminde ortaya çıkar. Çocukluktan genç bireyliğe geçişteki hızlı büyüme sürecinde kızlarda %70, erkeklerde ise %40 oranında çatlak gelişimi olur. Ergenlik dönemindeki çatlaklara en sık kol, bacak, göğüs, bel ve kalçada rastlanılır. Hızlı kilo alım vermek ve steroidli ilaç kullanımı da çatlak gelişiminden sorumludur. Bu tip durumlarda hem erkekte hem de kadında çatlaklar gelişebilir. Yapılan genetik çalışmalar bazı bireylerin derilerinde kollajen üretici hücreler olan fibroblastların üretim miktar ve kalitesindeki değişiklik nedeniyle çatlağa daha yatkın olduğunu göstermekte.


Korunmak için neler yapılabilir?


Aslında çatlak gelişimini tamamen engellemek mümkün değil. Buna rağmen yapabileceklerimiz var tabi. Yeterli su tüketimi, alkol alımından kaçınmak, ani kilo kayıpları yaratacak şok diyetler uygulamamak, kolajen üretimini destekleyici beslenmek, yeterli C vitamini alımı gibi, antioksidanlardan zengin gıda tüketimi domates, kivi, badem gibi; basit ama etkin yaklaşımlar. Tüm bunlara rağmen çatlaklar meydana gelebilir ama üzülmeyin tedavide de birkaç alternatifiniz var.


Çatlak Tedavisinde Etkin Yöntemler


Çatlaklarınız için mucizevi bir yöntem maalesef yok ama hemen ümitsizliğe kapılmayın çünkü azaltmak mümkün. Retinoik asitli kremler özellikle çatlakların daha kırmızı renkli olduğu erken dönemde kullanıldıklarında faydalıdırlar. Retinoik asidin hamilelerde kullanılması doğumsal bozukluklara neden olabildiği için hamileler ve emziren kadınların kesinlikle kullanması önerilmez. Silikon jel de kısıtlı bir fayda sağlamakla beraber çatlakta kullanılmakta. Lazer tedavisi çatlak tedavisindeki en etkin yöntem. Fraksiyonel karbondioksit ve erbium lazerler en sık tercih edilen yöntemler. Seanslar halinde uygulanan bu tedavide başarı diğer yöntemlerden çok daha iyi.


 


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram