logo
TR       EN

Burun Estetiğinde Ne Zaman Dolgu Ne Zaman Ameliyat?

Prof. Dr. Reha Yavuzer Şubat 20, 2018

Burun estetiği, gerek nefes alma, gerekse yüzün göze çarpan, dış görüntüsündeki en önemli yapı olması açısından önemlidir. Her bireyin burnu kendisine hastır; bu nedenle kişiye özel olarak planlanarak gerçekleştirilmesi gerekir.


Estetik Burun Ameliyatı


Türkiye'de en çok yapılan estetik ameliyattır. Hem estetik açıdan güzel bir yapı elde edilirken, fonksiyonel olarak da kişinin daha rahat nefes alması sağlanır. Ameliyat ile burun uzatılabilir, kısaltılabilir, küçültülebilir, büyütülebilir, şekli değiştirilebilir, burun delikleri küçültülebilir, "kemer" olarak ifade ettiğimiz üst kısmındaki kemik azaltılabilir, kalkıklığı artırılabilir, ucu sivriltilebilir veya yuvarlaklaştırılabilir. Amaç burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yaparak yüz ile uyumlu, doğal ve güzel bir hale getirmektir. Kemik veya kıkırdakta eğrilik sık rastlanılan bir durumdur. Deviasyon olarak adlandırılan bu durum nefes almanızı güçleştirebilir. Bu eğrilik burun estetiği operasyonu kapsamında düzeltilir.


Burun dolguları


Burun ameliyatı geçirmek istemeyen bireylerde veya ameliyat sonrası görülebilecek ufak rötuş ihtiyaçları için, dolgu materyalleri kullanılarak, burun şeklinde ufak değişiklikler sağlanabilir. Dolgu materyallerinin kullanımı ile burun daha uzun, daha kalkık gösterilebilir. Burun ucunda sivrileşme veya daha yuvarlak bir görüntü elde edilebilir. Burun sırtındaki kimi düzensizlikler ve kemer yapısı gizlenebilir. Bu işlemlerin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önerilir. Dolguların nefes almaya düzeltici katkısı olmaz ve burun yapısı çok büyük bireyler için uygun değildir. Dolgular küçük değişiklik ihtiyaçları için uygundur.


Kusursuz bir buruna sahip olabilir miyim?


Burunun yeni şekli belli oranda ameliyat veya dolgu öncesindeki özelliklerine bağlıdır. Daha kalın deri, kıkırdak ve kemik yapısı olan bir bireyin sonucu bu yapıları ince olan biri ile aynı olmayacaktır. Kusursuz burun yoktur, önemli olan yüzün diğer ölçüleri ile uyumlu, güzel ancak doğal görünümlü bir sonuca ulaşmaktır. Her burun bir miktar asimetrik kalmaya devam edecektir. Kısaca ameliyat veya dolgu ile kusursuz bir buruna değil ama çok daha güzel ve yüzünüze yakışan bir buruna sahip olabilirsiniz.


Sonucunu yaptırmadan görebilir miyim?


Yapılacaklara uzman hekim ile birlikte karar verdiğinizde bilgisayar yardımlı simülasyonlar ile bu sonucu kısmen görmek mümkün. Ancak unutmayın ki bilgisayar ekranında gördüğünüz birebir ameliyat veya dolgu sonucunuz olamaz, sadece size fikir verebilir.


Herkesin burnu kendine...


Burun estetiğinde elde edilmesi planlanan sonuç çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu olmalıdır. Bu nedenle bir başka kişide beğenilen burnun hasta adayında da aynı sonucu verme olasılığı çok düşüktür. Burun estetiğinde en çok memnun olan hastalar, kendi yapısını çok değiştirmek istemeyenlerdir.


Ameliyat ve dolgu sonrası beni bekleyenler neler?


Sadece hafif bir ağrı beklenir. Şişlik ve morluk değişen miktarlarda görülür ve azaltmak amacıyla soğuk uygulanabilir. Ameliyattan 1 hafta sonra işe dönebilirsiniz. İyileşme ve burnun son halini alması ise  1-1.5 yılı alır.


Dolgular ise hafif şişlik ve morluk riski taşısa da ameliyatlara göre çok daha pratik ve hızlı sonuca ulaştırır.


Son Söz


Estetik burun ameliyatları burunun gerek nefes alma, gerekse estetik, dış görünüş, ihtiyaçlarını karşılayan bir operasyondur. Bu operasyon hiçbir şekilde sadece dolgu uygulaması ile yer değiştiremez. Ancak dolgu uygulaması ile de kolay ve hızlı bir şekilde burunda ufak bir takım değişiklikler elde etmek mümkün olacaktır.


 


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram