logo
TR       EN

Bu Lekeler Geçer mi?

Nur Bilen Yavuzer Nisan 19, 2018

Ah bu lekeler, bir türlü kurtulamıyoruz, peşimizi bırakmıyor. Haziran ile beraber ilk güneşle kendini göstermeye başlıyor. Üstelik kullanmadığımız güneş koruyucu kalmıyor, şemsiyenin altında geçen en güzel saatlerden ve dünyanın en rahatsız tatil aksesuarı olan o kocaman şapkalardan hiç bahsetmiyorum.


Peki nedir bu leke, neden olur, tamamen kurtulmak mümkün mü ve hangi işlemler güvenli?


Derimiz güneş ışınları ile karşılaştığında kendini korumaya çalışıyor ve tenimizde bir koyulaşma meydana geliyor. Üstelik direk ışınlar kadar gölgede korunduğumuzu sandığımız ama maruz kaldığımız indirek ışınlar da etkili. Bu süreçte iki temel değişiklik karşımıza çıkabiliyor; güneş lekeleri ve benler. Her iki durumda aslında birikimsel olarak ultraviyole ışınlarının derimizde bıraktığı hasarlanma ile tetikleniyor. Bu hasar çoğu zaman deride koyu renkli kalıcı lekeler olarak karşımıza çıkıyor, bunlara da güneş lekesi diyoruz. Bu lekelerin ortaya çıkışında UV ışınları kadar büyük rol oynayan bazı faktörler var; genetik eğilim, doğum kontrol hapı kullanımı, gebelik ve  bazı kozmetik ürünler. Deri tipi ve rengi, yaş ve genetik altyapı da yine cildimizin lekeye karşı dayanıklılığı açısından önemli. Her ne kadar açık renk ve hassas ciltler güneş lekelerine daha yatkın olsa da, koyu tenler de aynı şekilde etkilenebiliyor. Hatta çoğu zaman kalın ve koyu renk cilt tipindeki lekeler çok daha inatçı ve kalıcı olabilir.


Yüz bölgesinde lekelenmeye en yatkın bölgeler, dudak üstü, alın ve yanaklar. Özellikle dudak üzeri diğer bölgelere göre daha çabuk kararıyor ve sonrasında tedaviye en zor cevap veren yer.


Eskiye dönüp değiştirmek istediğin ne var diye sorsanız bana, kesinlikle acımasızca güneşlenmemiş ve solaryuma hiç girmemiş olmak isterdim. Kendime yapabileceğim en kötü şeymiş meğer, sonradan anladım. Üç sene önceki kış uyguladığım işlemlerden sonra beyaz tenli bir kadın oldum ben, hem de sağlıklı bir cilt yaşı ile. Sonra hep çok iyi korudum ve neredeyse hiç lekelenmedim, ama tüp bebek tedavisi ve hamilelik ile beraber o meşhur chloasma ya da daha yaygın adı ile “hamilelik lekesi” ile tanıştım. Ah bu hormonlar melanin üretimini arttırıyorlar ve cilt bu artışa maalesef bir anda uyum sağlayamıyor ve sonuç leke..


Lekelerden tamamen kurtulmak mümkün mü?


Bunun aslında tek bir cevabı yok, çünkü lekenin tipini, derinliğini, yaşını iyi analiz etmek önemli. Sizin cilt tipiniz de yapılacak işleme karşı olan toleransınızı tespit edebilmek çok yine çok önemli. Leke ile savaşırken, cildinizi gereksiz inceltmek, sonrasında daha çabuk yıpranmasına sebep olabileceğinden, adımların çok kontrollü ve sadece bugünü değil yarını da düşünerek atılması gerçekten iyi yaş almak için kıymetli.


Sorunun cevabına gelince, bazı lekelerden tamamen kurtulmak mümkün, bazıları ise mutlaka az da olsa kalıyor. Yapılacak işlemlerden sonra sanki size yeni bir şans verilmiş gibi oluyor aslında, eğer aynı hataları yapmazsanız, gerçekten iyi korursanız ve bakarsanız lekeler eskisi kadar koyulaşmıyor, ama güneş gördüğü ilk andan itibaren bir kısmı mutlaka geri geliyor.


Leke tedavilerinde bilindik uygulamalar kadar teknoloji ile hayatımıza hızla giren yeni cihazlar da var ama size uygun olan ve en sağlıklı sonuç verecek tedavi şeklini bir uzmana bırakmalısınız, söylediğim gibi lekenin ve cildinizin iyi analiz edilmesi çok önemli.


Peelingler


Cilt rengini eşitlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri, herkesin en iyi tanıdığı peeling’dir. Kimyasal peeling uygulamalarında düşük asit oranlarıyla yapılan peelinglerin yani sıra yoğun asitlerin kullanıldığı daha agresif yöntemlerde vardır. Glikolik asit gibi bildiğimiz asitlerin yanında kojik asit gibi renk açımı için kullanılan peeling ajanlari da kullanılabilir. Enzimatik leke peelingleri öncesinde ve sonrasında ise kullanılması gereken hazırlık ve tedavi kremleri başarıda büyük rol oynar. Leke peelingleri yapılış ve içerik olarak bildiğimiz klasik peelinglerden oldukça farklıdırlar. Bu yüzden evde uygulayabileceğiniz peelingler ile lekeler üzerinde sonuç alabilmek mümkün değildir.


Lazerler


Lazer uygulamaları da leke tedavilerinde çok büyük rol oynar. Bu alanda o kadar çok alternatif var ki, birine iyi diğerine kötü demek mümkün değil, çünkü hepsinin kullanım alanları farklı. Çoğu zaman kombin tedavilerde birden fazla cihaz ile de çalışılabilir. Değişik dalga boyları ile cildin üst tabakasını soyarak cildin alttan gelen taze, canlı, daha parlak ve rengi açık deriyle yenilenmesini ve rengini eşitlemeyi sağlamak lazer tedavileri ile mümkün. Sadece koyu alanlardan mı şikayetçisiniz yoksa normal gözüken alanlarda rengin açılmasını mı istiyorsunuz sorusunun cevabına göre lazer tedavisi tüm yüze uygulanabileceği gibi sadece lekeli alanlarda da uygulanabilir. Lekelerin yoğun ve derin olduğu ciltlerde birden fazla seanslar gerekir ve karbon dioksit lazerler başarılı sonuçlar verir. Agresif ve deriyi soyan uygulamalar dışında sadece sadece leke üzerine yapılan atışlarla rengin açıldığı işlemler de var, bu uygulamalarda Q switch lazer tercih edilir. Lazer işlemlerinde cildin hazırlanması ve sonrasında da onarılması sürecinin desteklenmesi başarıyı arttırır.


Geniş Spekturumlu Işık Tedavisi


BBL denilen geniş dalga boylu ışık tedavileri de özellikle Amerika’da leke tedavileri için giderek daha fazla tercih edilen yöntemlerden biri. BBL çalışmaları 1990’larda atılmış, bilgi, beceri ve teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda güncellenmiştir.. BBL teknolojisi 3. Jenerasyonuna ulaştı ama Türkiye’de yaklaşık 4 senedir kullanılıyor. BBL ile değişik filtrelerle pek çok işlem gerçekleştirilebiliyor. Tercih edilen filtreye göre deri ve deri altında sıkılaşma, yüzdeki yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi, yüzdeki ve gövdedeki damar genişlemelerinin tedavisi (kırmızı – ince kılcal damarlar), istenmeyen tüylerin yok edilmesi, bacak-kalça-kol gibi gevşemeye daha yatkın bölge dokularının sıkılaştırılması yani kısaca BBL değişik filtrelerin kullanılmasıyla estetikte oldukça geniş bir yelpazede tedavi ve düzeltme sağlıyor. İşlemler cilt altında değişik derinlikteki farklı hücrelere çeşitli filtrelerden geçirilerek değişik bant aralıklarındaki ışığın ulaştırılması ile gerçekleşiyor.


Cosmelan


Cosmelan, melasma – chloasma denen gebelikteki lekeleri, yaşlılık lekeleri, hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisi ve lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde de en etkili yöntemlerden biri. Deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan bu enzimatik peeling yöntemi, etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak gösterir. Kimyasal peelingde kullanılan etken maddeler genelde ciltte istenmeyen ölü tabakayı soyan asitlerden oluşur. Cosmelan enzim peelingin etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar. Cosmelan ile leke tedavisi diğer peeling yöntemlerine göre daha ağrısızdır. TCA ve soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur.


Başlarken de söylediğim gibi gerek lazer uygulamalarının gerekse peelingleri ciltte yarattığı inceltici etkiyi kontrol edebilmek, bu aşamada cilt tipine göre uygulamaya ve derinliğine karar verebilmek çok kıymetli. Özelikle zaten ince olan ciltlerde leke tedavileri ile birlikte alttaki kollajen yapısını destekleyici bir takım tedaviler kombine uygulanabilir. İşlem yapılan bölgelerin hyaluronik asitle, dolgularla, yağ dokusuyla desteklenmesi ya da vitamin ve protein enjeksiyonları ile metabolizmanin dengeye oturtulması cildi dayanıklı hale getirir ve sonucu olumlu etkiler.


Yaz sonunda derimizde oluşan değişikliklerin , lekeleri  ve benlerin farkında olmalıyız. Güneşin cildimizde yarattığı yıkım aslında çok da hafife alınacak gibi değil. Bu yüzden çok geç olmadan önlem almak, lekeler bir yana, deri sağlığımız için de çok değerli.


 


 


 


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram