logo
TR       EN

Botoks Meselesi

Nur Bilen Yavuzer Nisan 18, 2018

Nedir bu botoks, kadınların daha genç ve güzel kalma iksiri mi yoksa korkulduğu gibi yılandan elde edilen bir zehir mi? Halk arasında ticari ismi Botox olarak bilinen Botulinum Toksin, clostridium denilen bir bakterinin toksini. Çok kuvvetli bir toksin olan bu madde tıpta sadece estetik amaçlı değil göz hastalıkları, nöroloji, üroloji, genel cerrahi ve fizik tedavide de yaygın olarak kullanılıyor. Bu uygulama sadece kırışıklıkların düzeltilmesi için değil aynı zamanda terleme sorunu ve migren tedavisinde de karşımıza çıkıyor. Hatta tıbbi uygulama alanlarında şaşılık ve spastisite tedavilerinde çok küçük yaşlarda bile güvenle kullanılıyor. Yani tıbbi amaçlı kullanımında bir alt yaş sınırı yok, bu demek değil ki estetik amaçlı uygulamalarda da yaş sınırı yok, bence var!


Benim için çocuk sayılan yirmili yaşlar, bu ve benzer estetik uygulamalardan uzak durup, sadeliğin tadı çıkartılacak en güzel zamanlar. Sonra bu yaşlardaki cildimizi, kaşımızı, saçımızı mumla arıyoruz. Otuzlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, ortalarına doğru başlıyor değişiklikler, yüzeysel kırışıklıklar beliriyor, yüzümüz kolajen miktarının azalması ile aşağı doğru sarkmaya başlıyor ve “yorgun musun” sorusunu eskiye göre daha çok duyuyoruz.


Bundan mutsuz olmamız gerekli mi, hayır. Saç boyatmak gibi düşünün, kimi kadın sever beyazlarını kimi istemez. Burada ayırımı iyi yapabilmek önemli, nasıl saçlarınızın kendi renginde boyanması sizi ve çevrenizi rahatsız etmiyor ise, ihtiyacınız olduğu zaman ve gerektiği kadar yapılan estetik müdahale de etmez.


Peki hangi kırışıklıklar için ne zaman uygulanır?


Botoks dinamik kırışıklıklar için uygundur ve en çok etkili olduğu bölge göz çevresidir. İki kaş arasındaki dik çizgiler, alındaki yatay çizgiler ve göz kenarlarında bulunan kas ayağı çizgileri botoksun en çok etkili olduğu yerlerdir. Kaşların hemen üzerindeki yay şeklindeki kırışıklıklar için botoks uygulanmaz; çünkü buradaki kaslar kaşların yukarıda durmasını sağlar. Oluk şeklindeki  yerleşmiş kırışıklıklar için dolgu maddeleri uygundur. Bu yüzden kırışıklıklar çok derinleşmeden başlamak bir çeşit erken müdahale aslında. Burada amaç sizi mimiksiz, kızınca kızgınlığı, gülünce güldüğü belli olmayan biri yapmak değil, kendi yaşını dinlenmiş ve mutlu gösteren biri yapmak olmalı. Kötü örnekler yok mu var, bu yüzden de nerede, kim tarafından yapıldığı çok önemli. Medikal estetik işlemler mutlaka konusunda deneyimli bir Plastik Cerrah veya Dermatolog tarafından yapılmalı. Maalesef bir çok alanda yerleşen marka ve tüketici bilinci estetik işlemlerde yok, hasta olarak kimse yapılan ilacın ya da malzemenin markasını sorgulamıyor. Ortaya çıkan negatif sonuçların çoğu, uygulayıcının tekniği kadar kullanılan üründen de kaynaklanıyor.


< Geri Dön

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram