logo
TR       EN

Doğru Selfie Nasıl Çekilir?

Abdullah Öztürk Şubat 20, 2018

Kendi kendine fotoğraf çekmek aslında çok da yeni bir yöntem değil. Fotoğraf teknolojisi ilk çıktığı andan itibaren insanlar aslında kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemiş, fakat ön kamera gibi araçlar bulunmadığı için ya ayna karşısında ya da yarım pozlar oluşmuştur. 2014 Oscar töreninde, oyuncu ve sunucu Ellen DeGeneres’in, ünlü oyuncular ile çektiği selfie pozu geceye damgasını vurmuş, sosyal medyada paylaşım rekorları kırmıştı. Bu akımın büyümesine katkı sağlayan bu fotoğraf sonrası, ünlü ya da ünsüz herkes kendi selfie fotoğrafını paylaşmaya başladı. Ne var ki, profesyonel fotoğraflar gibi kendi kendine çekilen bir fotoğrafta da en iyi pozu yakalamanın da bazı yöntemleri var.

Geniş çekim ve manzaralar için selfie çubuğu kullanın
Mükemmel manzarası olan bir mekândasınız, manzarayı ve kendinizi alan en iyi selfie pozunu çekmek istiyorsunuz. Bu tür fotoğraflarda kolların görünmemesi ne kadar önemliyse, iyi görünmek ve manzarayı da göstermek çok önemli. En geniş açıları bile tek bir kareye sığdırabilmeniz için en iyi araç olan selfie çubuğu, bu tür çekimler için yardımınıza koşuyor. Bluetooth özellikli selfie çubukları, saniye ayarlamasına gerek olamadan tuş yardımı ile çekimi sağladığından daha kullanışlı olacaktır. Telefonunuzu selfie çubuğuna yerleştirin ve mükemmel manzarayı arka plan alarak en iyi pozu yakalayın. Ayrıca büyük arkadaş buluşmalarınızı da selfie çubuğu sayesinde tek bir kareye rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun kulaklık tuşu ile fotoğraf çekilebileceğinizi biliyor muydunuz? Selfie çekerken uzunca görünen kollar ve beraberinde büyük görünen yüzünüz, sizi olduğundan daha kilolu gösterebilir. O nedenle iyi bir selfie için, kollarınızın uzatılmış görüntüsüne gerek olmadan stand ve kulaklık ile çekim yapabilirsiniz. Kullanımınız için uygun standlı kılıfı seçtikten sonra telefonunuzu kılıfın standına yerleştirin, kulaklığın tuşu ile, kollarınız görünmeden, en rahat pozunuzu verin
 
Yalnız olmamanızda fayda var
Tek başınıza çok hoş selfie fotoğrafları çekebilirsiniz. Fakat yakın bir arkadaşınızla, ailenizle ya da sevimli evcil hayvanınızla çekileceğiniz selfie pozları daha dikkat çekici olacaktır. Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünü örnek alacak olursak, iki veya daha fazla kişi ile çekilen selfie pozlarında hem kamerayı tutan kolunuz görünmediği için, hem arka planı daha az göze çarptığı için daha çok beğenilen pozlar çıkıyor. Ayrıca yanınızda sevdiğiniz biri olduğunda daha içten gülümsemeler fotoğrafı daha sempatik yapacaktır.
Selfie fotoğraflarında kendi kendinizi çekeceğiniz için vesikalık gibi düz açılı fotoğraflar asla tercih edilmemelidir. Kamerayı görüş açısının biraz yukarısında tutarak, hafif sağ ya da sol açı ile, en iyi çıktığınız eğimi belirleyin ve tüm selfileriniz için bu açıyı uygulayın. Emin olun uygun açı yüzünüzü daha pürüzsüz ve daha ince gösterecektir.
 
 Arka planda en az fotoğraf kadar önemli
Profesyonel fotoğraf çekimlerinde, dergilerde ya da ürün çekimlerini incelerseniz, arka plandaki sadeliği fark edeceksiniz. Fotoğrafta ön plana çıkmanız için karışık arka planlardan uzak durmalısınız. Sade ve toplu bir arka plan ile selfie fotoğraflarınız daha ilgi çekici görünecektir.


Kamera lensi kullanın (harici lensler )
Akıllı telefonların harika kamera özellikleri olabiliyor. Bir fotoğraf makinesini aratmayacak bu özellikleri etkili kullanmak için lens kullanabilirsiniz. Balık gözü lens ya da makro lens ile çekilen fotoğraflar şüphesiz ki en eğlenceli selfie’lerden biri oluyor. Cep telefonunuzun kamerası ile zoom yaparken görüntü bozulmasını önleyen ve farklı açılar sunan lensler, daha kaliteli ve farklı çekimler sağlıyor. 
 
Ortam ışığına uygun ayarlama


Selfie çekerken en çok yukarıdaki bir ampulün altında durma yanlışı yapılıyor. Tepeden gelen ışık yüzünüzün yarısının aydınlık yarısının karanlık görünmesine sebep olur. Bu da gölge dağılımının doğallığını ve netliği engeller. Işığı karşınıza alacak şekilde çekimler yaparsanız, ışık fotoğrafta size yansız dağılır ve daha net bir görüntü sağlanır.


Harika bir selfie çektiğinizi düşünüyorsanız, bunu ufak rötuşlar ile paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz. Kırmızı göz giderici ve ışık düzenleme aracı ile ilk düzenlemenizi yaptıktan sonra uygun efekt ekleyerek ve gereksiz alanları kırparak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Şimdi, en iyi selfie fotoğrafınız sosyal medyada paylaşımınız için hazır.  


< Geri Dön

Benzer İçerikler

Tüm Makaleler

Bizi takip edin!

* Bültenimize abone olduğunuz için teşekkürler.

Instagram